BUNLARDAN NE BEKLENİR Kİ! AİHM; “DEMİRTAŞ’I SERBEST BIRAKIN”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ifade, özgürlük ve güvenlik, serbest seçim, hak kısıtlamasının kullanılmasında sınırlamalar haklarının ihlal edildiğine hükmetti ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Mahkeme, tutukluluğun kanuniliği konusunda hızlı karar hakkının ise ihlal edilmediğine karar verdi.

Selehattin Demirtaş
SANKİ EVİNDE ; DEMİRTAŞ’IN YABANCI HABER AJANSLARINDA YAYINLANAN BU FOTOĞRAFINDA, CEZAEVİNDE NE KADAR KEYFLİ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Ankara tarafından temyize götürülen Selahattin Demirtaş kararını onayladı. AİHM, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına karar vererek Türkiye’yi haksız buldu.

15’e karşı 2 yargıcın oyuyla: Derhal serbest kalmalı

AİHM Büyük Dairesi, Türkiye’de cezaevinde bulunan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) eski Eş-Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili 2018 yılında verilen ‘Serbest bırakılmalı’ kararına ilişkin yapılan temyiz başvurusunu Salı günü karara bağladı.

17 yargıçtan oluşan büyük daire mahkemesi 15’e karşı 2 oyla Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi.

60 bin euro tazminat

Bunun yanı sıra Demirtaş’a üç ay içerisinde 60 bin 400 euro tazminat ödenmesine hükmedildi. AİHM Türkiye hükümetinin tüm itirazlarını reddederken; birçok itiraz oy birliği ile bazıları da çoğunluk kararı ile reddedildi.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...