Boris Johnson’ın eski başdanışmanı, WhatsApp mesajlarını ifşa etti – Rıdvan ERTUĞ

Başbakan  Boris Johnson’un eski kıdemli başdanışmanı Dominic Cummings, BBC’ye verdiği özel ve ilk röportajda, sızdırdığı mesajlarla başbakan Johnson’ın, İngiltere’nin ikinci Covid-19 önlemlerini sıkılaştırmak konusunda isteksiz olduğunu ve kısıtlamaları dayatmaktan kaçındığını vurgulayarak kendisine “Artık Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi – NHS’in çökecek söylemine inanmıyorum” dediğini iddia ediyor. 


Röportaj boyunca Cummings, İngiltere başbakanını defalarca suçladı. Kasım ayı başlarında yürürlüğe giren ikinci sokağa çıkma yasağını yürürlüğe koymakta çok yavaş davrandığını belirtti. Ve gene geçen Kasım ayında yaşanan bir tartışmanın ardından Downing Street’ten ayrılmasından bu yana yaptığı ilk röportajda,  eski patronunu dışarıya sorumsuzca çıkmakla suçlayarak başbakana yönelik aylardır yaptığı yıpratma saldırısını sürdürdü. 


Dominic Cummings, görünüşe göre 15 Ekim’de Başbakan tarafından gönderilen ve hükümetin “60 yaşın altındaki hemen hemen hiç kimse hastanelik olmaz” inancı nedeniyle başka bir karantina uygulamasına ilişkin düşüncelerini “yeniden ayarlanması” gerektiğini belirttiği WhatsApp mesajlarını ifşa etti. 


Başbakan  Boris Johnson’u “kendi siyasi çıkarları insanların hayatlarının önünde” ifadesiyle de suçladı.

Dominic Cummings, ayrıca verdiği özel röportajda ölenlerin yaşlarının 80’in üzerinde olduğu için Boris Johnson’ın sonbaharda sokağa çıkma yasağını reddettiğini iddia etti.Başbakan Boris Johnson ve eski başdanışmanı Cummings’in Kasım 2020’de yaşanan sert bir tartışmanın ardından Downing Street’ten ayrılmasından bu yana, yakın çalışan ikili  söz düellosuna dalmış durumdalar. 


İşte Dominic Cummings’in elinde olan WhatsApp mesajlarından yola çıkarak ortaya koyduğu iddialar ; Başbakan Boris Johnson  attığı mesajlarda “60 yaşın altındaki hemen hemen hiç kimse hastaneye yatmaz( o dönemde hastaneye yatış oranı % 4) ve bunların neredeyse tamamı hayatta kalır. Milleti, yeniden kalibre etmemiz gerekebileceğini düşünüyorum” yazıyor. Bir başka ilgin yazışmayı ekliyor iddialarına, Cummings: Johnson’ın “kısmen saçmalık ve karantinalar hiçbir şekilde işe yaramıyor ve kısmen de iyi, bu korkunç ama ölen insanlar esasen 80’in üzerinde ve sadece insanlar öldü diye ekonomiyi öldüremeyiz” şeklindeki, başbakanın insani olarak anlaşılması güç  tutumunu da ortaya koyuyor.


Başbakanın eski danışmanı ayrıca, Downing Street’teki personelin COVID – 19’a yakalanmasına rağmen,  Johnson’ın pandeminin başlangıcında, ilk kısıtlama kararları  duyurulmasından günler önce Kraliçe II. Elizabeth’i şahsen ziyaret etmek istediğini iddia ediyor.

Cummings, Kraliçe II. Elizabeth’e virüs bulaşırsa ölebileceği konusunda uyararak başbakanı Majestelerini ziyaret etmesinden vazgeçirmesi gerektiğini söylüyor ve Downing Street’in reddettiği bir şey diye ekleyerek uyarısını da şöyle dile getiriyor. “Kraliçe II. Elizabeth’e koronavirüs bulaştırırsan ve ölürse ne olacak, ne yapacaksın, bunu yapamazsın, bunu riske edemezsin, bu tamamen deliliktir. Ve başbakan başbakan  Boris Johnson’un temelde hiç sağlıklı düşünmediğini belirterek, Johnson’un verdiği kısa cevabı ekliyor, ‘ Evet, o kutsal s***, gidemem’  

Sonunda, Boris Johnson 11 Mart 2020 pandemi nedeniyle Kraliçe’yi 15 ay göremedi. Bu yıl 23 Haziran’a kadar aylık yüz yüze aynı ortamda toplantılara devam etmediler.


Cummings’in BBC röportajında öne sürdüğü iddialara, kısa yanıt 10  Downing Street’ten şöyle geldi: “Salgının başlangıcından bu yana başbakan, en iyi bilimsel tavsiyelerin rehberliğinde insanların yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak için gerekli önlemleri aldı. Liderlik ettiği hükümet, Avrupa’da en hızlı aşılama sunumunu gerçekleştirdi, izin programı aracılığıyla milyonlarca işi kurtardı ve Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi – NHS’nin ulusal kilitlenme yoluyla bunalmasını engelledi. Hükümet tamamen pandemiden temkinli bir şekilde çıkmaya ve daha iyisini inşa etmeye odaklanmış durumda.”

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Konya’da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi öldürüldü, ardından ev ateşe verildi

Olay, saat 18.50 sıralarında merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi  Özşahin Sokak'ta meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda aralarında kadınlarında...
- Reklam-

Somali’de futbolcuları taşıyan otobüse bombalı saldırı: 4 ölü, 10 yaralı

Somali’de futbolcuları taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 4 futbolcu hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.Somali’nin güneyindeki Kismayo şehrinde futbolcuları taşıyan bir otobüse bombalı saldırı...

Konya’da dehşet, silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü

Konya’nın Meram ilçesinde bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü. Olay, saat 18:50’de Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta yaşandı. Edinilen bilgiye göre,...

Akseki’deki orman yangını devam ediyor

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Kepezbeleni bölgesinde önceki gün çıkan orman yangınının ardından dün de bölgeye 6 kilometre uzaklıktaki Hocaköy Mahallesi’nde çıkan yangın devam ediyor....