Rıdvan Ertuğ/Londra-BORİS JOHNSON; “YENİ VİRÜS ESKİYE GÖRE YÜZDE 70 DAHA BULAŞICI.”


İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan önemli açıklamalar;

*Koronavirüs Orijinalinden daha hızlı, yüzde 70 daha fazla değişken bir halde çok hızlı yayılıyor!
*Noel’e planlandığı gibi devam edemeyiz” ifadesiyle yeni kısıtlamaları açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson orijinalinden daha hızlı  değişken bir koronavirüsün yayılması nedeniyle yeni kısıtlamaların gerekli olduğunun altını çizdi. Johnson, aşının daha az etkili olacağına dair  ellerinde hiçbir kanıt olmadığını ekleyerek Downing Street brifingine başladı ve şunları söyledi:

“Görünüşe göre bu yayılma bu hafta başında bahsettiğimiz virüsün yeni varyantı tarafından yönlendiriliyor. Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) danışmanlarımız, son birkaç günü bu yeni varyantı analiz ederek geçirdiler, daha ciddi hastalığa veya daha yüksek ölüm oranına neden olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak önemli ölçüde daha hızlı bir şekilde virüs aktarılıyor gibi görünüyor .Nervtag erken analizi, yeni varyantın R’yi 0,4 veya daha fazla artırabileceğini ve önemli ölçüde belirsizlik olsa da eski varyanttan yüzde 70 daha fazla aktarılabilir olabileceğini gösteriyor. Bu erken veriler ve incelemeye tabidir. Şu anda sahip olduğumuz en iyi veriler ve sahip olduğumuz bilgilere göre hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü bu virüs artık çok hızlı yayılıyor.”dedi ve alınan acil önlemleri de şöyle dile getirdi “Yeni seviye 4’e giren bölgelerde ikamet edenler evde kalmalıdır. Gerekli olmayan perakende satış, kapalı spor salonları ve kişisel bakım hizmetleri kapatılmalıdır. İnsanlar 4. kademe alanlara girmemeli veya çıkmamalıdır, açık kamusal alanda yalnızca bir kişiyle buluşmalıdırlar.” uyarısını yaptı.

İngiltere’nin güney doğusundaki milyonlarca insan, yarından itibaren  yürürlüğe girecek  tam bir kilitlemeyle güne başlayacaklar. 3. Seviye kısıtlaması altında bulunan tüm bölgeler, “Londra dahil” yarın sabahtan itibaren Seviye 4  COVID kısıtlamasıyla, “Noel “kutlamalarına izin verilmeyecek.
Gerekli olmayan tüm dükkanlar, spor salonlar ve kuaförler kapatılacak ve insanlar evden çalışamazlarsa – eğitim, çocuk bakımı ve egzersiz gibi sınırlı istisnalar dışında evde kalmaları emredilecek.
Özetle Başbakan Boris Johnson, Noel dönemi boyunca planlanan beş günlük kısıtlamaların azaltılmasının artık tek bir günle sınırlı olacağını gelinen vahim durumu ciddiyetle halkına duyurdu.

İngiltere’de bugün 27.052 doğrulanmış Covid -19 vakası daha bildirdi 534 ölüm daha oldu. 

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

23.10.2021/ Video

Günün özeti
- Reklam-

İstanbul’da ekmek fiyatları artıyor mu?

İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğin 2,5 lira olması için zam talebinde bulundu. Bazı ilçelerdeki fırınlar zammın henüz kesinleşmemesine rağmen ekmeğin fiyatını 2,5 liraya yükseltti. İstanbul’un...

Sağlık Bakanı Koca, 9-15 Ekim arasında vaka sayısının en çok arttığı 10 ili açıkladı

"9-15 Ekim arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans...

DSÖ’den endişelendiren tahmin

Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren bir tahmin geldi..Örgüt, bu yılın Mayıs ayına kadar 80 bin ile 180 binsağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle ölmüşolabileceğini duyurdu.. Fiziksel ve psikoloji...