Bilim Kurulu toplantısı sona erdi: Koca açıklama yapıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

Karşınıza her çıktığımda umutla dinlediniz. Beni ailenizin bir ferdi olarak kabul ettiniz. Salgın ortaya çıkınca kendini bir karanlık tünelde buldu. Biz bilimin ışığı ile kendimizi bulmaya çalıştık.

Salgın her alanda bizi etkiledi. Toplantı düzenlemekten okul hayatımıza kadar. Bunlar sancılı değişiklik. Farkındayım. Tarih bu yılları büyük salgın yılları olarak geçirecek.

Ülkemizde Ekim ayının ortasından sonra vakalar arttı. Vakaların artmasından sonra bazı tedbirler de gündeme geldi ve hayata geçti.

Günlük vaka sayısında Gaziantep’te yüzde 66, Diyarbakır ve Hatay’da yüzde 48, Mersin’de yüzde 30’a varan düşüş var. İstanbul’da da düşüş var.

İngiltere’deki kontrolsüz vaka artışı araştırılırken mutasyon görülmüştür. Virüs yayılsa da aşıyı etkilemeyecektir.

Ülkemizde 2 aşı adayımız insan deneylerine ulaşmıştır. Tercih edilen aşının klinik sonuçlarını bekleyip harekete geçtik. Ülkede çok vaka varken çalışmamız hızlı ilerliyor. Aşılama programına başlamamız için veriler istendi. Aşı sonucu bize geldi. Aşının güvenilir olduğundan eminiz. Aşılar pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Serhat Ünal: Çin Sinovac şirketi tarafından üretilen aşının Faz 3 çalışmaları ülkemizde başlamıştı. Sonuçların ara değerlendirmeleri yapıldı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

- Reklam-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan erken seçim açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, tv100 ekranlarında yayınlanan Pazar Siyaseti programına konuk oldu. Canlı yayında soruları yanıtlayan Yavuz, erken seçimle ilgili akıllarda...

Afganistan’da uçaktan düşen futbolcunun ailesi harekete geçti

Kabil’de tutunduğu tahliye uçağının kanadından düşen Zeki Enveri'nin ailesi, pilotların kusurlu olduğunu, yargılanmaları gerektiğini söyledi. Haberler.com’un aktardığına  göre; Afganistan Genç Milli Futbol Takım oyuncusu Zeki...

Milli Takım’da Stefan Kuntz dönemi

Türkiye Futbol Federasyonu, Alman teknik adamla anlaşma sağlandığını resmen duyurdu. Yapılan açıklamada, "TFF Yönetim Kurulumuz, A Millî Takım Teknik Direktörlüğü görevi için Sayın Stefan Kuntz ile...