Bilim insanları kıyamet senaryosunu duyurdu.

Bilim insanları kıyamet senaryosunu duyurdu. Geriye bir tek o gezegen kalacak

Bilim insanları kıyamet senaryosunu duyurdu. Geriye bir tek o gezegen kalacak

Bilim insanlarının araştırmalarına göre, bundan 5,4 milyon yıl sonra Güneş Sistemi’nde bir dehşet yaşanacak. Güneş’in kırmızı bir deve dönüşeceği, Merkür’ü, Venüs’ü, Dünya’yı ve muhtemelen Mars’ı yutacağı ve ardından kütlesinin yarısını kaybedeceği açıklandı.

Independent’ta yer alan habere göre, bilim insanlarının Güneş sistemiyle ilgili yaptırdığı araştırma sonucu hayrete düşürdü.

HAYDUT GEZEGENE DÖNÜŞECEK

Buna göre, bundan 5,4 milyon yıl sonra Güneş Sistemi’nde bir dehşet yaşanacak. Güneş kırmızı bir deve dönüşecek, Merkür’ü, Venüs’ü, Dünya’yı ve muhtemelen Mars’ı yutacak ve ardından kütlesinin yarısını kaybedecek. Bu nedenle diğer gezegenler Güneş’in yörüngesinde kalacak kütle çekimi bulamayacak ve uzay boşluğuna dağılarak “haydut” gezegenlere dönüşecek.

SONA KALAN GEZEGEN OLACAK

Jüpiter’in kıyamet senaryosunda “sona kalan” gezegen olacağı düşünülüyor. Gaz devi çok büyük olduğu için Güneş’le en büyük çekimsel bağa da o sahip. Bu nedenle yıldız ölürken bile gündelik yaşantısına bir süre devam edeceği belirtiliyor.

JÜPİTER DIŞTA KALACAK

Öte yandan Güneş’in kütlesi 7 milyar yıl içinde, kırmızı devden beyaz cüceye dönüşürken, azalmaya devam edecek. Güneş küçüldükçe Jüpiter de çekim kuvvetinden azad olacak ve yaklaşık 20 milyon yılda bir Güneş Sistemi’ne yakın geçiş yapan yıldızların kuvvetinden daha fazla etkilenecek. Bu nedenle Jüpiter’in de sonunda bu yıldızlar tarafından dışarı itileceği tahmin ediliyor.

The Astronomical Journal isimli hakemli bilim dergisinde kısa süre önce yayımlanan bir araştırmanın yazarı Jon Zink, bu süreci şöyle açıklıyor:

“Bir simülasyon oluşturduk ve Jüpiter’in sistemden ayrılması için kabaca 4 bin yıldız geçişi gerektiğini gördük. Ancak bu yıldızların çoğu çok uzak ve sistem üzerinde çok az etkiye sahip. İçlerinden birinin gezegeni uzaya fırlatacak kadar yaklaşması için uzun süre beklememiz gerekiyor.

Araştırmacılara göre Jüpiter’i yıldızlararası uzaya fırlatması en muhtemel yıldız (veya yıldızlar), hem böyle büyük bir gezegenle başa çıkacak kadar büyük olmalı hem de doğru yerde, doğru zamanda doğru hızla bulunmalı. Zink, gerekli tüm koşulları karşılayan bir ateş küresinin gezegeni sürgün edeceğine inanıyor.”

Kaynak Yeniçağ: Bilim insanları kıyamet senaryosunu duyurdu. Geriye bir tek o gezegen kalacak

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Oxford Üniversitesi “Delta varyantı” odaklı, yeni bir aşı çalışmasını başlattı – Rıdvan ERTUĞ

Oxford Üniversitesi bilim insanlarının "Delta varyantını" hedefleyen yeni Covid aşısı üzerinde çalışmaya başladıkları ortaya çıktı -  Uzmanlar, yeni Covid aşısının Birleşik Krallık'ta yaygın bulaşmayı  "sona erdirmeye" yardımcı olabileceğini söylüyorlar...
- Reklam-

Birleşik Krallık – Covid vakaları günde 50.000’e yaklaştı – Rıdvan ERTUĞ

Birleşik Krallık Covid vakaları bir günde 50.000'e yaklaştı - Boris Johnson hükümeti  'zorlu' kış konusunda uyardı -  Vaka sayısı Ekim ayında istikrarlı bir şekilde...

Birleşik Krallık – Kısa başlıklar altında Covid – 19 Rıdvan ERTUĞ

Uzman, vakaların neden bu kadar yüksek olduğunu açıklıyor - İngiltere, pandemi boyunca gördüğü neredeyse en fazla sayıda enfeksiyona sahip - Bu sabah bildirdiği gibi, Birleşik...

İranlıların Türkiye’ye yerleşme planı

2021 yılının ilk yarısında Türkiye'den en çok konut satın alan ülke vatandaşları Iraklılar. Irak'ı 3 bin 70 konut ile İran ve 1759 konut ile...