Belçika’da bir caminin ‘özel statü’ isteği, ‘Faslı casuslar’ gerekçesiyle kabul edilmedi

Belçika’da bir caminin ‘özel statü’ isteği, ‘Faslı casuslar’ gerekçesiyle kabul edilmedi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yer alan Ulu Cami

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yer alan Ulu Cami   –   ©  AA

Belçika’nın yanı sıra Avrupa Birliği’nin de başkenti sayılan Brüksel’de, AB kurumlarının yerleşkelerinin bulunduğu alanda (Cinquantenaire parc) yer alan ulu caminin ‘özel statü’ ile tanınma başvurusu, güvenlik birimlerinin tavsiyesi üzerine reddedildi.

Belçika hükümeti, başvurunun Ulu Cami olarak bilinen Büyük Camiye, ‘Faslı casusların sızdığı’ iddiası nedeniyle reddedildiğini bildirdi.

Brusselstimes’ın haberine göre Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, caminin yönetiminde değişiklik olmadıkça bu talebi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Belçika yasalarına göre yerel inanç topluluğu olarak tanınmak, hükümetten maddi desteğin yanı sıra çeşitli yardımlar alınmasına da olanak sağlıyor.

Söz konusu cami, yerel bir inanç topluluğu olarak tanınıyordu ancak bu imtiyaz, geçen yıl caminin Suudi Arabistan menşeli Selefi / Vahabi akımın etkisinde olduğu gerekçesiyle geri alınmıştı.

Yeni tanıma başvurusu, ülkede faaliyet gösteren Müslüman toplumların temsilcisi konumundaki örgütler tarafından desteklense de talep kabul görmedi.

Gerekçe olarak da Belçika istihbaratının, Suudi imamların caminin yönetiminden ayrılmasının ardından bu durumun Faslıların kendi ‘adamlarını’ yerleştirmesine olanak sağladığını tespit etmesi olarak gösterildi.

İlaveten Belçika istihbaratının, biri direktör olmak üzere cami personelinden üçünün Fas istihbaratı üyeleri olduğunu belirlediği kaydedildi.

Quickenborne, camiye özel statü verilmemesinin yanı sıra Belçika’da Müslüman toplumu temsil eden en büyük grup olan Müslüman Yürütme Konseyi’ne (İslam toplumu İcra Kurulu) örgütteki Fas hükümet temsilcilerini tasfiye etmeleri talimatı gönderdi.

‘Şüpheli şahsiyetlerin’ yıllardır yönetimde olduğunu savunan Adalet Bakanı Quickenborne, Belçika VRT Radyosuna verdiği demeçte “Müslüman Konsey, toplumumuzun değerleriyle uyumlu, ilerici İslam’ı teşvik etmeli.” ifadelerini kullandı.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Çin’in En Önemli Festivalleri

Binlerce yıllık köklü ve zengin kültürüyle tarihte her zaman insanları büyülemeyi başarmış olan Çin kültüründen önemli festivallerini gelin birlikte keşfedelim! 1- Çingming Festivali Her yıl genellikle...
- Reklam-

‘Dünyada ilk defa İHA’lar ve hava araçları aynı anda gösteri yaptı’

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 'İHA'larla hava araçları aynı karede gösteri yaptı. Dünyada da böyle bir gösteri bildiğimiz kadarıyla ilk.' dedi. T3 Vakfı Mütevelli...

Rus ustaların modern resimleri sergileniyor

Sergi, eski Rus ustaların 16 eserinin yanı sıra empresyonist ve modern resimleri sergileyecek. Sotheby's tarafından Rusya'da düzenlenen ve 23 Eylül - 1 Ekim tarihleri ​​arasında...

Trump’tan yeğenine ve New York Times’a 100 milyon dolarlık dava

Eski ABD Başkanı Donald Trump, mali durumuyla ilgili 2018’de yayınlanan Pulitzer ödüllü makale nedeniyle yeğeni Mary L. Trump ve ABD’nin önde gelen gazetelerinden New...