Belçika emzirme tabusunu yıkmak istiyor:

Şehir meydanına kadınlara özel bank yerleştirildi

Kaynak: Euronews

Belçika’da kadınların toplum içinde bebek emzirmesine ilişkin tabuyu yıkmak için Batı Flaman bölgesindeki Kortrijk şehri meydanına özel bir oturma bankı yerleştirildi.

Çocuk ve aile kurumu olan ‘Kind en Gezin’in son verilerine göre Belçika’da emziren anne sayısı artsa da, kadınların başkalarının yanında çocuklarını bu şekilde beslemeleri konusunda hâlâ bir tabu var. Bu durum kadınların evden çıktıktan sonra bebeklerini emzirmelerini zorlaştırıyor.

Bu sebeple ülkede pilot uygulamalar devreye sokuldu ve toplum içinde emzirmek isteyen annelere kimsenin olumsuz bir yaklaşım sergileyememesi için güvenli banklar konuldu.

Kind en Gezin tarafından yürütülen projenin sözcüsü Nele Wouters, özellikle bir çocuğun yaşamında erken dönem emzirmenin günde 12 kez ve bazen daha fazla yapılması gerekebildiğini belirterek “Ebeveynler çocuklarını büyütüyor ve onları beslemek kesinlikle bunun en önemli parçası” dedi.

Belçika’da toplum içinde emzirmek kanunla korunuyor, yani kadınlar halka açık bir yerde emzirmeye ilişkin olumsuz tepkilerle karşılaştıklarında dava açıp kazanabilirler. Ancak bu durum başkalarının onaylamayan bakışları altında bebeklerini emzirmek konusunda kendilerini tam olarak rahat hissetmelerini sağlamıyor.

Wouters şunları ekliyor:

“Alışverişte, caddede, evde, kütüphanede, trende veya lunaparkta… bir çocuk acıkırsa veya bir kadının göğsü dolmuşsa, o annenin çocuğunu besleyebilmesi ya da pompa kullanabilmesi tamamen normal olmalıdır.”

Yazın sonuna kadar devam edecek

Bu amaçla kurulan emzirme banklarının sponsoru da kadınlara ve annelere özel ürünler ve teknolojiler geliştiren Elvie firması oldu. Farkındalık yaratma amaçlı emzirme bankı Belçika’da ağustos ayının sonuna kadar yerinde kalacak.

Elvie’nin kurucusu Tania Boler şunları söyledi:

“Her zaman her annenin ve ailenin, bebeklerini nasıl ve nerede besleyeceğini, yargılanmadan veya kısıtlanmadan seçebilmesi gerektiğine inandık. Ebeveynler de her zaman endişe duymadan dışarı çıkma özgürlüğüne sahip olmalıdır.”

“Tüm memelere açık”

Gent merkezli tasarımcı Leda Devoldere tarafından yaratılan bank, kadınların emzirmek için kuytu yerler aramak ve yalnız kalmak istemedikleri takdirde kullanabilmeleri için tasarlandı. İki oturma yeri arasında bebeğin güvenle yatıp uyuyabileceği veya bezinin değiştirilebileceği bir kullanım alanına sahip.

Bank’ın üzerinde “Tüm memelere açık” yazıyor. Projede ayrıca, kadınlar için ’emzirme yerlerini’ gösteren bir Belçika haritası da oluşturuldu.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Ege’de NAVTEX gerilimi. Oruç Reis Yunan gemisini mavi Vatan’a sokmadı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağının faaliyeti devam etti. Aktif hale gelen yanardağ etrafındaki yerleşim birimlerinde 5...
- Reklam-

Çin’in En Önemli Festivalleri

Binlerce yıllık köklü ve zengin kültürüyle tarihte her zaman insanları büyülemeyi başarmış olan Çin kültüründen önemli festivallerini gelin birlikte keşfedelim! 1- Çingming Festivali Her yıl genellikle...

‘Dünyada ilk defa İHA’lar ve hava araçları aynı anda gösteri yaptı’

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 'İHA'larla hava araçları aynı karede gösteri yaptı. Dünyada da böyle bir gösteri bildiğimiz kadarıyla ilk.' dedi. T3 Vakfı Mütevelli...

Rus ustaların modern resimleri sergileniyor

Sergi, eski Rus ustaların 16 eserinin yanı sıra empresyonist ve modern resimleri sergileyecek. Sotheby's tarafından Rusya'da düzenlenen ve 23 Eylül - 1 Ekim tarihleri ​​arasında...