Aşk cihadına polis baskını

Hindistan’da nüfusun en yoğun olduğu Uttar Pradesh eyaletinde, farklı dinlere mensup kişilerin evliliklerine karşı baskı politikası uygulanıyor.

Aşk cihadına polis baskını

Hindistan’da nüfusun en yoğun olduğu Uttar Pradesh eyaletinde, farklı dinlere mensup kişilerin evliliklerine karşı baskı politikası uygulanıyor.

Anayasaya aykırı olmakla eleştirilen “aşk cihadı” yasasını yürürlüğe sokan Uttar Pradeş eyaletinde, 21 yaşında Müslüman bir üniversite öğrencisi, Hindu bir kadını İslam’a çevirmeye çalıştığı gerekçesiyle polis tarafından tutuklandı.

Aşırı milliyetçi Hindu grupların kullandığı bir terim “aşk cihadı”, son yıllarda Hindistan medyası ve kamuoyunun gündeminden düşmüyor. Bazı Hintliler, Müslümanların evlilik yoluyla Hinduları “müslümanlaştırdıklarını” iddia ediyor.

Farklı dine mensup kişilerin evlenmesini zorlaştırmayı hedeflediği ifade edilen ve suçlu bulunanların 10 yıla kadar cezalandırılmasını öngören yasa, temel insan haklarını ihlal ettiği, din ve ırksal ayrımcılığa yol açtığı konusunda eleştiriliyor.

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre; söz konusu yasa, aslında evlilikleri yasaklamıyor, zorla din değiştirmeyi suç olarak görüyor. Fakat yasa çıktığından bu yana ihbar üzerine gelen polisler çiftlere baskın düzenliyor, Müslüman olan bireyi suç işlediği iddiasıyla göz altına alıyor.

‘ARTIK BİRİNİ ÖZGÜRCE SEVEMEZSİN’

Uttar Pradesh eyaletinde yaşayan genç Müslüman şair Abiha, “Artık birini özgürce sevemezsin. Şimdi bir kişiyi sevmeye hakkım olup olmadığını 10 bin kez düşünmeliyim” dedi.

Genç kadın, bu kararnamenin sonuçlarından korkuyor:

“Bugün yaptığımız her şeye cihad deniyor. Organ bağışında bulunursak, organ cihadı, koronavirüs varsa, korona cihad. Sanki Müslümanlar suçlu olmadıklarını ispatlayana kadar terörist olarak görülüyorlar” ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMAN-HİNDU DÜĞÜNÜNE POLİS BASKINI

Uttar Pradeş’de yasanın yürürlüğe girmesinden bir hafta sonra da bir Müslüman erkekle Hindu kadının düğününü polis bastı.

Bir Hindu grubun ihbarı üzerine harekete geçen eyalet başkenti Lucknow’un polisi düğünü durdurup çiftten evlenebilmek için bölge yargıcından izin almasını talep etti. Çiftin kendi özgür iradeleriyle, karşılıklı rızayla nikah kıydıklarını ve birbirlerinin dinini değiştirme niyetlerinin olmadığını söylemesini dikkate almayan polis, önce bölge yetkililerinden onay almaları gerektiğinde ısrar etti.

Sonuçta çift, başlamış olan düğünü bölge yargıcından izin almak için ertelemek zorunda kalırken, bu durum sosyal medyada yoğun tepki çekti.

Odatv.com

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Rıza Çalımbay: “Alanya maçı hayati derecede önemli”

Alanyaspor maçı hazırlıklarını sürdüren DG Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, “Alanyaspor maçı, bizim hayati derecede önemli. Bu maçı iyi bir şekilde bitirdiğimiz zaman Galatasaray...
- Reklam-

Beşiktaş’tan Galatasaray’a transferde dev çalım! Mohamed Elneny…

Ara transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş listesine flaş bir ismi aldı. Siyah-beyazlılar, ezeli rakibi Galatasaray'ın gözdesi konumundaki Mohamed Elneny'nin peşine düştü. Teknik direktör Sergen Yalçın'ın raporuna göre hareket eden yönetim, Arsenal'de...

Umut Meraş’a Napoli kancası! Menajeri açıkladı

Süper Lig'de beklenilen performansın altında kalan Beşiktaş'ta flaş transfer gelişmeleri yaşanıyor... Siyah beyazlıların sezon başında Le Havre'den kadrosuna kattığı milli oyuncu için İtalyan devi devreye girdi. Umut Meraş'ın menajeri...

Trabzonspor’dan ciddi fark! Tarihte benzeri yok

Trabzonspor, Süper Lig'de farklı şekilde liderliğini sürdürüyor. Bordo-mavililer öyle bir puan farkı yakaladı ki takipçileri ile arasına ciddi mesafe koydu. 1959'dan bu yana bakıldığında 10 puan geriden...