Apple, NSO Group tarafından gelişitirilen casus yazılıma karşı acil güncelleme yayınladı

Apple, araştırmacıların bir güvenlik açığını tespit etmesinin ardından acil güncelleme uyarısı açıkladı.

Siber korsanların herhangi bir linke dahi tıklamadan yani sizin haberiniz olmadan telefonlara sızarak casus yazılım yükleyebildiğinin ortaya çıkmasının ardından teknoloji devi, bu açığı kapatacak bir yama hazırladığını duyurdu.

Açıklamada casus yazılımın adı verilmedi. Fakat Toronto Üniversitesi’nin Citizen Lab araştırma merkezi “tıklamasız” (zero-click) olarak adlandırdıkları açık sayesinde İsrailli yazılım şirketi NSO Group’un geliştirdiği Pegasus casus yazılımının Suudi Arabistanlı bir aktivistin iPhone’una mesajla bir resim dosyası göndererek sızıldığını tespit etmişti.

Von der Leyen casus yazılım Pegasus hakkında konuştu: Doğruysa, kabul edilemez bir durum
Araştırma: Gazeteciler, siyasiler ve aktivistler İsrailli ‘Pegasus’ adlı casus yazılımla izleniyor
Fas’ın casus yazılım programı ile Macron ve birçok bakanın telefonuna sızdığı iddiası
Casus yazılımın aktivistleri hedef aldığına dair işaretler daha önce de bulunmuştu; fakat 7 Eylül’de ilk defa sızma girişimi tespit edilebildi. Bu sayede açığı kapatacak yama da geliştirilebildi.

Casus yazılım sızdığı aletleri dinleyebiliyor ya da içerisindeki verileri çalabiliyor. Bu açık Apple’ın işletim sistemi olan IOS yüklü tüm iPad, Mac ve Apple Watch’larda da bulunuyor.

NSO Group ise USA Today’e yaptığı açıklamada “dünya genelindeki istihbarat ve emniyet kuruluşlarının terör ve suçla mücadelesine destek olarak hayat kurtaran teknolojiler sağlamaya devam edeceklerini” belirtti.

“Gazetecileri ve siyasi muhalileri hedef alıyor”
NSO Group Pegasus, yazılımının hükümet kuruluşlarına ve emniyet birimlerine önemli suç davalarını çözmeleri için satıldığını savunuyor.

Citizen Lab ve Uluslararası Af Örgütü, yazılımın insan hakları savunucuları, gazeteciler ve siyasi muhalileri hedef almak için de kullanıldığını belirtiyor.

Telefon ve iPad’lerdeki açığın kapatılması için iOS 14.8, Mac’lerde 11.6, Apple Watch’lar da da 7.6.2 sürümünün yüklenmesi gerekiyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

Kore gençliği tarihi bunalımda

Türkiye’de özellikle özendirilen Güney Kore gençliği ve yaşam tarzı büyük bir bunalım içinde olduğu tespit edildi. Asya-Pasifik medyasında yer alan haber ve analizlere göre, Güney...
- Reklam-

AB liderleri AUKUS anlaşmasından rahatsızlar

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Fransa'nın Avustralya, İngiltere ve ABD'nin yeni kurulan güvenlik ortaklığı AUKUS'ta gördüğü muameleyi 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi. Avrupa Komisyonu...

İHA ve SİHA’lara ait çok gizli bilgileri İsrail’e mi sattılar?

Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri’ndeki milli proje bilgilerinin para karşılığı sızdırıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmaya dair...

Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı resmen Bursa’da

Türk Dünyası  Kültür Başkenti unvanı resmen  Bursa'da BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Cumhuriyeti  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve...