ANALİZ – RIDVAN ERTUĞ / BREXİT SÜRPRİZİ

Brexit sürprizi! Brexit anlaşması: Ticaret anlaşması nihayet İngiltere ve AB arasında imzalandı! Parlamento, milletvekillerini 30 Aralık’ta oy kullanmaları için toplantıya çağırdı.AB anlaşmayı onaylasa bile, anlaşmanın İngiltere Parlamentosu’nda kabul edilmesi, oylamadan geçmesi gerekiyor.
İngiltere ile AB arasında uzun zamandır beklenen ticaret anlaşması, sürenin bitiminden sadece günler önce yapıldı. Anlaşma 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak ve İngiltere’nin Brexit ilk gününden bu yana çoğu AB kuralına uymaya devam ederek geçiş dönemi kapsamındaki düzenlemeleri devralacak. 
Haberi birkaç saat önce ekranlardan açıklayan Boris Johnson, koronavirüsü yenmenin “bir numaralı ulusal önceliği”,olduğunu bu nedenle ülkesine  gelecek yıl “güçlü bir şekilde toparlama şansı “ vereceğini belirterek “herhangi bir ekstra belirsizliği de sona erdirmek” istediğini söyledi  ” Bu ülke kültürel, duygusal, tarihi, stratejik ve jeolojik olarak Avrupa’ya bağlı kalacaktır. ” diye ekledi.
İngiliz seçmenlerin% 52’sinin Avrupa Birliği’nden çekilmeyi desteklediği 23 Haziran 2016’dan bu yana, “Brexit” tartışmaları son senelerde, İngiliz siyasetini paramparça etmekle kalmamış, David Cameron ve Theresa May’i Muhafazakar Parti Genel Başkanlığı ve İngiltere Başbakanlığı koltuğundan de etmişti.Theresa May: “AB’den ayrılıyoruz, Avrupa’dan değil” demişti.
1 Ocak 2021’den itibaren İngiltere nasıl bir değişime uğrayacak! Politik ve Ekonomik etkinin nasıl gelişecek ve görülecek, İngiltere merkezli finans kuruluşlarının yüzde 50 kaybı bekleniyordu.Pandemi ile bu kayıp birleşince nasıl bir sonuç doğurur? Esas üzerinde durulması gereken konular. 
Gelelim Büyük Britanya birlikteliğine;İskoçya ilk aşamada, Brexit anlaşmasının İngiltere ve AB arasında imzalandığının açıklaması ile birlikte  “Avrupa milleti olarak geleceğimizi şekillendirmenin zamanı geldi” reaksiyonu İskoçya Bölgesel Başbakanı Sturgeon’dan geldi. Bağımsızlık için referanduma gideceğinin sinyalini verdi bile. Brexit sürprizi ile İrlanda sınır bilmecesi nasıl çözülür. Yani iki sınır ne şartlarda şekillenir?Kovid-19 virüsü nedeniyle sınırlarını kapatmak isteyen, “Gelmeyin bizlere mikrop taşımayın” diyen Galler bir müddet  sonra gündeme ne tür taleplerini getirecektir.
Büyük Britanya AB ile sıfır gümrük vergisi ve sıfır kotaya dayalı ilk serbest ticaret anlaşması imzalandı denildi! uygulamada ilerde ne tür sorunlar çıkar! çıkar mı çıkmaz mı !. Şimdiden kestirmesi hakikaten güç detaylar. 
Yaklaşık 37 senedir Britanya vatandaşı olarak yaşadığım Ada ülkesinde, Brexit sonrası kazançların yanında kayıpların da zamanla ortaya çıkacağını şimdiden tahmin edebiliyorum.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...