ABD’nin Atina Büyükelçisi Pyatt, Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarını satın alma isteğini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Pyatt, Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarını satın alma isteğini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Goffrey Pyatt, Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın F-35 tipi savaş uçaklarının satın alma talebine ilişkin konuştu.

Greece City Times’ın haberine göre Atina’nın bu kararının Washington’da ‘en üst düzeyde’ memnuniyetle karşılandığını belirten Büyükelçi, şu ifadeleri kullandı:

“ Satışa yönelik desteğimizi ilettik ve Yunanistan’ın savunma kabiliyetini güçlendirecek, bölgesel istikrarı artırmak için ABD Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte karşılıklı olarak çalışabilmesini sağlayacak satın alma programı üzerinde çalışıyoruz.”

Yunan medyasında ABD’nin F-35 uçaklarını satmaktan vazgeçtiğine yönelik çıkan haberleri yalanlayan Pyatt, “Yunanistan ile savunma ve güvenlik ortaklığımızla büyük gurur duyuyoruz ve Yunanistan’ın gelecekte F-35’leri elde etmesi dahil olmak üzere, bunu daha da güçlendirmek için her gün çalışıyoruz” diye ekledi.

Büyükelçi, ‘savaş uçaklarının tedarikinin birkaç yıllık süreç olduğunu ve doğal olarak Yunanistan’ın F-16 Viper yükseltme programında elde edilen başarıların üzerine kurulacağını da belirtti.

Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz’de savunma kabiliyetini artırmak maksadıyla ABD’den iki düzine kadar beşinci nesil F-35 savaş uçağı alımına yönelik resmi bir talepte bulunmuştu.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İzmir açıklarında 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Menderes ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 2 can salı içerisindeki 28 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.Sahil Güvenlik...
- Reklam-

Çin’den Kırgızistan’a yaklaşık 1 milyon doz Covid-19 aşısı yardımı

Çin’de hükümet, Kırgızistan’ın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek için ülkeye 650 milyon yuan (yaklaşık 100 milyon ABD doları) tahsis etmeye ve yaklaşık 1 milyon doz Covid-19...

Koronalı genç kadından ilginç ’ceza’ tepkisi: “İsterseniz 10 bin lira yazın”

Kırıkkale’de Covid-19 PCR testi pozitif olan genç bir kadın, arkadaşlarıyla birlikte caddede dolaşırken polise yakalandı. Genç kadın, karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle de uygulanan...

Eve giren hırsız önce kafasını kapıya vurdu sonra da bıçakladı

Bursa’da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (42) evine giren hırsız tarafından kafasının kapıya vurmasının ardından bıçaklandı....