2020’de En Çok Satan SUV’lar

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç piyasasında, 2020’de En Çok Satan SUV’lar pazar paylarını %30 seviyelerini çıkarmıştır. Araçlar, kullanım amaçları ve yapılarına göre sınıflandırılmaktadır. SUV (Sport Utiliy Vehicle), Türkçe karşılığı, spor amaçlı taşıt demektir.

Bu araçlar, asfalt ile birlikte arazide de hareket edebildiği için ülkemizde, büyük ilgi görmeye başlamıştır. Türkiye’de 2020 yılının ilk iki, üç ayının satış verilerine bakıldığında, en çok satan SUV sınıfı araç marka ve modelinin Dacia Duster olduğu görülmektedir. Satış sayısı olarak, ilk sırada yer almakta ve en yakın rakibinden 400 adet fazla satılmıştır.

Türkiye’de SUV Araç Piyasası Nedir?

Türkiye’de SUV sınıfı araç modellerine olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Önceki yıllarda, sedan ve hatchback sınıfı otomobillerin Pazar payı büyükken, 2020 yılında SUV araçlara olan ilgi artmaya başlamış ve yılın ilk aylarında, %30’luk bir paya ulaşmıştır.

Araç sahibi olmak isteyenler, konforla birlikte, spor görünüme de önem vermeye başladığı için araç tercihlerinde, SUV araçlara yer vermeye başlamıştır. Fiyat seçeneklerinin uygun olması, asfalt haricinde arazide de kullanılabilmesi satış oranının artmasına neden olmuştur.

En Çok Satan SUV’lar Hangileridir?

Otomobil piyasasında, her yıl belirli dönemler için en çok satan araç istatistikleri yapılmaktadır. 2020 yılında, en çok satan SUV araçlar istatistiğinde, 2020 yılında Dacia Duster, Şubat ayı sonunda toplam 2116 adet satış sayısı ile lider durumdadır. İkinci sırada, 1711 satış sayısı ile Peugeot 3008 yer almaktadır.

En çok satan 10 SUV model arasında Alman markası olan Volkswagen iki modeli ile yer alıyor. Önceki yılların satış lideri olan Nissan Qashqai 2020 yılının ilk iki ayında 7. Sırada yer almaya başlamıştır. İlk 10 içerisinde yer alan Toyota C-HR ise 558 adet satış sayısı ile 10. Sırada yer aldığı görülmektedir.

En Çok Satan Dacia Duster

Dacia Duster SUV araçları, yeni tasarımları ile ülkemizde büyük beğeni toplamaya başlamıştır. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılında, rakiplerini geride bırakarak 2116 adet satış gerçekleştirmiş ve birinci sıradaki yerini almıştır. Dört tekerlekten çekişli özelliği ile hem asfaltta hem de arazide rahat kullanım sağlamaktadır. Yeni tasarımı ile daha şık görüntüye kavuşmuş ve çok sayıda alıcı bulmaya başlamıştır.

Peugeot 3008 İkinci Sırada Yer Alıyor

Peugeot 3008 araçları, Türkiye genelinde 2019 yılında en çok satılan SUV araçlar listesinde birinci sırada yer almıştır. 2020 yılında yapılan satışlar sayı bazında değerlendirildiğinde, 1711 adet satış ile ikinci sırada yer ikinci sırada yer almaktadır.

Dünya genelinde SUV sınıfı araçlara olan ilginin artmaya başlamasıyla birlikte, Peugeot firması, 3008 modeli için daha estetik görüntü oluşturmaya çalışmakta ve spor görünümüne heybet ekleyerek, kullanıcılarına konforlu sürüş özelliklerini yaşatmaya çalışmaktadır.

Hyundai Tucson Satış Sayısı

2020 yılında en çok satılan SUV’lar arasında yer alan Hyundai Tucson 1596 satış sayısına, ilk dönemde ulaşmıştır. SUV araçlar arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Yeni modelinde 1.6 lt dizel seçeneği ile daha yüksek performans sağlamaya başlamıştır.

Teknolojik donanımları ve iç tasarım özellikleri ile Türkiye’de satılmaya başlanmıştır. 4×4 özelliği bulunduğu için en çok tercih edilen araçlardan birisi olmaktadır. Ülkemizdeki servis seçeneklerinin çok olması da satış sayılarının artmasını sağlamaktadır.

Citroen C5 Aircross 2020 Satış Sayısı

Fransız otomobil fabrikası, Cıtroen C5 Aırcorss modelini 1.5 dizel motor seçeneği ve otomatik şanzımanı ile ülkemizde tercih edilmeye başlanmıştır. Türkiye’de en çok tercih edilen SUV araçlarından olan Cıtroen C5 Aırcross 2020 yılının hemen başlarında 1347 adet satış sayısına ulaşmıştır. İç mekanında yapılan değişiklikler ve konfor özelliklerini artırmış ve SUV araçlar arasında, bir üst sıraya çıkmayı başarmıştır. Açılan cam tavan özelliği ile ferahlık sağlamaktadır.

Volkswagen T-Roc

Volkswagen firması, SUV kompakt sınıfında üretmiş olduğu Volkswagen T-roc modeli araçlarını tüm dünya ile birlikte Türkiye piyasasında da satışa sunmuştur. Türkiye’de 1.5 TSI motor ve 7 ileri vites şanzıman özelliği ile yer alıyor.

Güçlü yapısı ile 0 – 100 km hızına 8.4 saniyede ulaşabiliyor. 2020 yılının ilk aylarında en çok satılan SUV araçlar sıralaması yapıldığında, Volkswagen T-Rock 1107 adet satılarak, en çok satılan ilk 10 SUV modeli arasında yer almaktadır. Dokunmatik ve 8 inç ekranı, dijital göstergeleri ile beğeni toplamaktadır.

Skoda Karoq

Skoda markası, SUV sınıfında araç üretmeye 2009 yılında başlamıştır. 2016 yılında Karoq modelini üreterek SUV sınıfında iddialı olduğunu göstermeye başlamıştır. Diğer SUV rakiplerine göre daha büyük boyutlara sahiptir ve görüntüsü ile büyülemektedir. Türkiye’de en fazla satılan SUV sınıfı araçlardan birisi olmuştur.

Otomotiv Distribütörleri Derneği 2020 en çok satılan araç sayılarını açıkladığında, Skoda karoq, 1101 adet ile Türkiye’de tercih edilen SUV’lardan birisi olduğunu göstermiştir. Kompakt SUV segmentinde diğer markalar ile yarışmaktadır.

Nissan Qashqai

Nissan Qashqaı SUV sınıfında, ülkemizde geçmiş dönemlerin en çok satan aracı olmuştur. Türkiye piyasasında yer aldığında, kısa sürede binlerce satış sayısına ulaşmış ve 2008 yılında ilk sarada yer almıştır.

Kasa tasarımında yaptığı yenilikler ve yakıt tasarrufu özellikleri ile ülkemizde, tercih edilen SUV olmuştur. 2020 yılındaki en çok satılan SUV’lar arasını 807 satış adedini yakalayarak giriş yapmıştır.

Kia Sportage

Türkiye’deki araç kullanıcıları, SUV araçları tercih etmeye başlamıştır. Kia Sportage en fazla tercih edilenlerden birisi olmuştur. 136 beygir gücündeki dizel motoru, otomatik şanzımanı ile en gözde SUV’lardandır. Yeni tasarımında, güvenlik seçeneklerini artırdığı için 2020 yılının ocak ve şubat ayları satış verileri incelendiğinde toplam 744 adet satışın gerçekleştiği görülmektedir.

Türkiye’de satışı yapılan ilk 10 SUV arasında yer alması, ülkemizdeki pazarını genişletmesine neden olmaktadır. Dış görünüşünde yapılan değişiklik ile hava giriş ızgaralarına güçlü görümüm kazandırılmıştır. Daha şık görüntü kazandırıldığı için Kia tutkunları, SUV araç olarak sportage modelini tercih ediyorlar.

Volkswagan Tiguan

Volkswagen Tiguan, iç tasarımı, dış tasarımı, led farları, panoramik açılır cam tavanı, kolay açılır bagaj kapağı gibi birçok özelliğe sahiptir. Şehir için yapısına uygun tasarımlara sahiptir ve Türkiye’de en çok satan SUV’lardan birisi olmuştur. Türkiye piyasasında Volkswagen markası ile yer alan iki SUV modelinden birisidir ve 2020 yılında 682 adet satılmıştır.

Ülkemizde, Volkswagen Tiguan SUV araçları, Trendline, Comfortline ve Higline modelleri ile satışa sunulmaktadır. Her modelin özelliklerine göre fiyat farkları bulunmaktadır. SUV satın almak isteyenler, bütçelerine göre seçim yaparak Tiguan sahibi olabiliyorlar.

Toyota C-HR

Toyota, akıllı güvenlik sistemleri ve ileri teknoloji ile oluşturulmuş tasarımlarını tüm modellerinde kullanmaya çalışmaktadır. Toyota C-HR hybrid özelliği ile ülkemizde ilgi görmeye başlayan SUV sınıfı araçlardan birisidir.

Rakiplerine göre farklı bir dış tasarımının bulunması ilgi çekmektedir. Türkiye’de satışı yapılan tüm araç türlerinin belirlenmesi için yapılan istatistik çalışmalarında, Toyota C-Hr SUV araçları, tüm versiyonları ile 2020 yılında 558 adet satılmış ve yılın geri kalan bölümünde daha fazla satış sayısını hedeflemektedir.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

19.09.2021/ Video

Günün öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik;
- Reklam-

ANKARA’DA 400 MOTOSİKLET TUTKUNU GAZİLER İÇİN TURLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile Ankara Kent Konseyi’nin katkılarıyla "Gaziler Sürüşü" etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Gazi İzzet Ertunç, "Buraya Kıbrıs’tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarımız...

ANKARA BAROSU SEÇİMLERİ SONUÇLANDI: ERİNÇ SAĞKAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Barosu’nun 66. Olağan Genel Kurulu’nda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, en çok oyu alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Ankara Barosu’nun 66. Olağan...

Çocuklar Diyanet’in tornasından geçsin isteniyor

"Diyanet İşleri Başkanı ve bağlı olduğu iktidar, vergileriyle maaşlarını ödeyen ailelerin çocuklarını nasıl büyütmek istediklerine bakmaksızın, bütün çocuklar aynı tornadan geçsin istiyor." Banu Güven...