“16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü” unutulmadı.. Şehitler için anma töreni düzenlendi..

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil İl Başkanlığında düzenlenen “16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü” etkinliğine, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve ITC Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Türkmen parti yetkilileri, üyeleri ile şehit aile ve yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Maruf, 16 Ocak’ın Türkmen tarihinde önemli bir gün olduğuna işaret ederek, Türkmenlerin lider kadrosunda yer alan isimlerin 41 yıl önce Baas Partisi tarafından haksız yere idam edildiğini belirtti.

Türkmen Şehitler Günü’nün Kerkük başta olmak üzere bütün Türkmeneli bölgesinde özellikle de ITC tarafından her yıl anıldığını hatırlatan Maruf, şehitlerin Türkmenlerin sembolü olduğunu kaydetti.

-Türkmenler, baskı ve tehditlere rağmen mücadelesine daha fazla bağlı kaldı

Maruf, Osmanlı’dan sonra Irak’a gelen rejimler ve iktidarların Irak’ta yaşayan etnik gruplara adil bir şekilde haklarını ve hukuklarını vermediklerine dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Baas Partisi dönemi en zor dönem olmuştur. O dönemde hem başta Türkmenler olmak üzere Kürt kardeşlerimize, Hıristiyan kardeşlerimize ve diğer etnik gruplara Baas Partisi tarafından haksızlık, yasa dışı bir şekilde baskı ve tehdit oluşturulmuştur. O tarih kanlı bir dönem olmuştur.”

Şehidin varlığının bugünkü siyasi varlığa büyük bir katkı ve destek olduğuna işaret eden Maruf, Türkmenlerin sadece 16 Ocak 1980’de değil, bunun dışında da birçok katliam, işkence ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını hatırlattı.

Maruf, geçmiş dönemdeki bu iktidarların Irak’taki Türkmen varlığını yok etmek istediklerini ancak baskı ve tehditlere rağmen Türkmenlerin mücadelesine daha fazla bağlı kaldığını vurguladı.

– 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü’nün resmileşmesi talebi

Türkmen Şehitleri Günü’nün bütün Irak Türkmen şehitlerini temsil ettiğini belirten Maruf, bugünün hem Irak hem de IKBY meclisinde resmi bir kararla kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Irak’ta Saddam Hüseyin’in başında olduğu Baas rejimi, 16 Ocak 1980’de Türkmen liderler Abdullah Abdurrahman, Dr. Necdet Koçak, Adil Şerif ve Dr. Rıza Demirci’yi idam etmişti.

​​​Türkmen halkı, her yıl 16 Ocak’ta “Şehitler Günü” adı altında anma etkinlikleri düzenliyor.

- Reklam-
- Reklam-

Kaçırmayın

İstanbul’da ekmek fiyatları artıyor mu?

İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğin 2,5 lira olması için zam talebinde bulundu. Bazı ilçelerdeki fırınlar zammın henüz kesinleşmemesine rağmen ekmeğin fiyatını 2,5 liraya yükseltti. İstanbul’un...
- Reklam-

Sağlık Bakanı Koca, 9-15 Ekim arasında vaka sayısının en çok arttığı 10 ili açıkladı

"9-15 Ekim arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans...

DSÖ’den endişelendiren tahmin

Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren bir tahmin geldi..Örgüt, bu yılın Mayıs ayına kadar 80 bin ile 180 binsağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle ölmüşolabileceğini duyurdu.. Fiziksel ve psikoloji...

Üst geçitten düşen adam hayatını kaybetti

Denizli’de üst geçitten karşıya geçmeye çalışan 54 yaşındaki adam, dengesini kaybetmesi sonucu 30 metreden düşerek hayatını kaybetti. Olay, Pamukkale ilçesi Pelitlibağ Mahallesinde meydana geldi. Edinilen...